"Bizim Ev" projesi yeni yerinde
"Bizim Ev" projesi yeni yerinde

Engelli vatandaşların sosyal hayatta yaşadığı dezavantajları ortadan kaldırmayı, bu alanda toplumsal farkındalık oluşturmayı, engelli bireyler ve yakınlarına bağımsız ve verimli zaman kazandırmayı amaç edinen Nilüfer Belediyesi Çekirge Rotary Bizim Ev Engelliler Sosyal Yaşam Destek Merkezi, İhsaniye Mahallesi'ndeki yerinden Barış Mahallesi'ne taşındı.

Hizmet verdiği engelli bireylere etkinlik ve çalışma alanı sağlayan, düzenlediği eğitimlerle kişisel gelişimlerine katkıda bulunan, yasal hakları konusunda bilgilendiren Bizim Ev, Barış Mahallesi'ndeki yeni yerinde daha donanımlı bir ortamda nitelikli ve kaliteli hizmet veriyor.

4 zihinsel ve fiziksel engelliler grup eğitim odası, 2 fizyoterapi odası, 2 beceri değerlendirme odası, kişisel idare ve uygulama odası, zihinsel ve fiziksel engelliler okul öncesi eğitim odası, görme engelliler okul öncesi eğitim odası ile çok amaçlı toplantı salonunun yer aldığı Nilüfer Belediyesi Çekirge Rotary Bizim Ev Engelliler Sosyal Yaşam Merkezi'nde, bilgisayar ve müzik odaları ile yüzme havuzu da yer alıyor. Farklı engel ve yaş gruplarına özel hazırlanan aktivitelere katılan Bizim Ev katılımcıları, hem keyifli zaman geçiriyor hem de kendilerini geliştirme fırsatı buluyor.
Fiziksel engeli bulunan katılımcılar, oyun ve müzik etkinlikleri, çeşitli el sanatları çalışmaları, spor etkinlikleri ve mutfak çalışmalarından faydalanırken, görme engelli bireyler de okul öncesi sosyal çalışmalar, anadil etkinlikleri, beyaz baston ve yön bulma çalışmaları, müzik etkinlikleri, oyun etkinlikleri, kavram geliştirici etkinlikler, fen ve doğa etkinlikleriyle hem eğleniyor hem de öğreniyor. Bizim Ev'de ayrıca, engelli birey ve ailelerine psikolojik destek hizmeti de veriliyor.

Çekirge Rotary Çekirge Rotaract Çekirge Interact